Βράβευση Αριστούχων Μαθητών στο πλαίσιο του προγράμματος "Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία", Θήβα 8/12/2010 | Eurobank
Επιλέξτε γλώσσα Top Menu Main Menu Extra Button Menu Page Contents Footer Αναζήτηση

Βράβευση Αριστούχων Μαθητών στο πλαίσιο του προγράμματος "Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία", Θήβα 8/12/2010

Η EUROBANK EFG «ΕΠΕΝΔΥΕΙ» ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Η Τράπεζα Eurobank EFG βράβευσε την Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου, στη Θήβα, τους αριστούχους μαθητές και μαθήτριες των Νομών Εύβοιας, Φωκίδας, Βοιωτίας, Φθιώτιδας και Ευρυτανίας, στο πλαίσιο του προγράμματος χορηγιών «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία».

Το πρόγραμμα «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία» που καθιερώθηκε το 2003, πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων και αποτελεί μία από τις σημαντικότερες χορηγικές πρωτοβουλίες του Ομίλου της Eurobank, που έχει επιλέξει να υποστηρίζει ενεργά τους τομείς της Παιδείας, του Πολιτισμού, του Αθλητισμού και του Περιβάλλοντος. Μέσω του Προγράμματος αυτού, έχουν βραβευθεί μέχρι σήμερα περισσότεροι από 8.000 αριστούχοι, από όλη την Ελλάδα.

Κύριος σκοπός του προγράμματος «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία» είναι η επιβράβευση της προσπάθειας των νέων για την κατάκτηση της γνώσης και η αναγνώριση των ικανών και των άξιων που αποτελούν προοπτική και εγγύηση για το μέλλον.

Στόχος της Eurobank είναι να αναδείξει μέσα από τη συμβολική επιβράβευση των καλύτερων, τη διαχρονική σημασία αξιών που εμπνέουν και συνοδεύουν τους νέους στην προσπάθεια διεκδίκησης ενός μέλλοντος με αξιώσεις και με διακριτό το στίγμα της δημιουργικότητας και της πρωτοπορίας.

Στο πλαίσιο του προγράμματος, το οποίο αφορά όλους τους μαθητές και μαθήτριες της Γ’ Λυκείου, η Eurobank επιβραβεύει κάθε χρόνο τους αριστούχους αποφοίτους μαθητές με τον υψηλότερο γενικό βαθμό πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, σε κάθε ένα από τα 1.750 Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια της χώρας.

Η επιβράβευση του κάθε αριστούχου συνοδεύεται από το χρηματικό ποσό των 1.000 ευρώ.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, ο εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Θηβών και Λεβαδείας, Πατέρας Γεώργιος Παπαγεωργίου, η Βουλευτής Ευβοίας Ουρανία Παπανδρέου – Παπαδάκη, ο Πρόεδρος του Νομαρχιακού Συμβουλίου Βοιωτίας Γεώργιος Μουλκιώτης, ο Δήμαρχος Κορώνειας, Μιλτιάδης Νταλίανης, ο Δήμαρχος Αγίου Κωνσταντίνου Ευάγγελος Ψαθάς, ο Αντιδήμαρχος Θηβαίων Κωνσταντίνος Βενιζέλος, ο Δημοτικός Σύμβουλος Θηβαίων Γεώργιος Κατσέλης, καθώς και άλλοι εκπρόσωποι της τοπικής αυτοδιοίκησης.

Παρέστησαν επίσης, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Βοιωτίας Ιωάννης Τσούρας, καθώς και πολλοί παράγοντες της οικονομικής και κοινωνικής ζωής του Νομού.

Πρώτη απηύθυνε χαιρετισμό η βουλευτής Ευβοίας Ουρανία Παπανδρέου – Παπαδάκη, η οποία εξέφρασε την μεγάλη ικανοποίησή της για την διάκριση των αριστούχων, εξαίροντας την συμβολή των γονιών τους στην επιτυχία αυτή και τόνισε τη σημασία της πρωτοβουλίας της Eurobank για την μελλοντική πορεία των βραβευθέντων.

Στην συνέχεια, το λόγο πήρε εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Θηβών και Λεβαδείας, Πατέρας Γεώργιος Παπαγεωργίου, ο οποίος μεταφέροντας τις ευχές του Μητροπολίτη, συνεχάρη τους αριστεύσαντες «για τον άθλο που πέτυχαν» και τους παρότρυνε να μην ξεχάσουν την ανθρωπιά τους και τις αξίες που τους οδήγησαν σε αυτή την επιτυχία.

Από την πλευρά του, ο Πρόεδρος του Νομαρχιακού Συμβουλίου Βοιωτίας Γεώργιος Μουλκιώτης, εξέφρασε τον ενθουσιασμό του για το Πρόγραμμα της Eurobank που συνεχίζεται για όγδοη χρονιά και ευχήθηκε στους βραβευθέντες να συνεχίσουν τον αγώνα τους με πείσμα και χωρίς απογοητεύσεις για να πετύχουν «το διαφορετικό».

Ο Αντιδήμαρχος Θηβαίων Κωνσταντίνος Βενιζέλος, ανέφερε ότι η εκδήλωση αποτελεί ιδιαίτερη τιμή για την τοπική αυτοδιοίκηση και ευχήθηκε η πρωτοβουλία της Τράπεζας να συνεχιστεί για πολλά χρόνια ακόμη στο ίδιο πνεύμα, ενώ συνεχάρη τους γονείς και τους αριστούχους για την κοπιαστική προσπάθεια που κατέβαλαν.

Ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Βοιωτίας Ιωάννης Τσούρας τόνισε τις αρετές των παιδιών που τους οδήγησαν σε αυτή την διάκριση,επαίνεσε τους γονείς και τους καθηγητές που στάθηκαν αρωγοί στην προσπάθεια των παιδιών τους και χαρακτήρισε αξιέπαινη την πρωτοβουλία της Eurobank.

Χαιρετισμό απέστειλε ο Βουλευτής Φθιώτιδας Χρήστος Σταϊκούρας, συγχαίροντας την Eurobank για την πρωτοβουλία της καθώς και τους αριστούχους και τις οικογένειές τους.

Παράλληλα, τιμητικές πλακέτες απενεμήθησαν στα σχολεία απ’ όπου αποφοίτησε ο αριστούχος μαθητής με τον ανώτερο Γενικό Βαθμό Πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση του κάθε Νομού. Συγκεκριμένα, στο Νομό Βοιωτίας στις Τάξεις Λυκείου, Γυμνασίου Αγ. Γεωργίου του Δήμου Κορώνειας, που βραβεύθηκε για τον αριστούχο μαθητή Σεραφείμ Γερμανάκη, στο Νομό Ευρυτανίας, στο Γενικό Λύκειο Καρπενησίου, για τον Φώτιο Πλατιά, στο Νομό Φθιώτιδαςστο 2ο Γενικό Λύκειο Λαμίας, για τον Σπυρίδωνα Σιάφη, στο Νομό Φωκίδας στο Γενικό Λύκειο 'Αμφισσας για τους Ευθύμιο Γκίκα και Βασίλειο Τσινταβή, καθώς και στο Νομό Εύβοιας στο 1ο Γενικό Λύκειο Αλιβερίου για την Αικατερίνη Δήμου.

Τέλος, στην ομιλία της, ο Περιφερειακός Διευθυντής Δικτύου της Eurobank κ. Σπύρος Βροντάκης τόνισε ότι «για τον όμιλο της Eurobank EFG, η Παιδεία και η εκπαιδευτική διαδικασία αποτελούν αναμφισβήτητα την ισχυρότερη αλλά και πιο ευαίσθητη βάση πάνω στην οποία μια κοινωνία στηρίζει το ίδιο της το μέλλον. Αποτελούν μείζονα εθνικό στόχο και τη σημαντικότερη εθνική επένδυση για το μέλλον της χώρας στο σύγχρονο ανοικτό και έντονα ανταγωνιστικό διεθνές περιβάλλον όπου διεκδικούμε με αξιώσεις, ως κοινωνία και ως οικονομία, μια ισχυρή θέση. Ανταποκρινόμενη η Eurobank στις προκλήσεις της εποχής, ενθαρρύνει τη νεολαία μας να ακολουθήσει το δρόμο της μάθησης, της μόρφωσης και της προόδου. Σε μια περίοδο κατά την οποία πολλές από τις παραδοσιακές αξίες που στήριξαν την ανάπτυξη της κοινωνίας μας αρχίζουν να αμφισβητούνται, εμείς πιστεύουμε ότι πρέπει να αναδεικνύονται και να επιβραβεύονται οι καλύτεροι. Αυτοί που θέτουν στόχους και επιλέγουν το δύσκολο δρόμο της επίπονης προσπάθειας για να τους κατακτήσουν».

Τα βραβεία της Τράπεζας Eurobank EFG για τους νομούς Εύβοιας, Φωκίδας, Βοιωτίας, Φθιώτιδας και Ευρυτανίας έλαβαν οι εξής:

  1. Ακριβάκη Αλεξάνδρα από το 2ο Γενικό Λύκειο Θήβας
  2. Αλεξιάς Παύλος από το Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο Εκπαιδευτήρια Μπούκαλη
  3. Αλεξίου Βασίλειος από το Γενικό Λύκειο Βαθέος Αυλίδας
  4. Αντωνίου Γαρυφαλλιά από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Κυριακίου
  5. Αρκουμάνη Μαρία από το 4ο Γενικό Λύκειο Λαμίας
  6. Βασιλείου Χρήστος από το 3ο Γενικό Λύκειο Χαλκίδας
  7. Βέργος Ιωάννης από το Γενικό Λύκειο Διστόμου
  8. Βλαχάκης Κωνσταντίνος από το Γενικό Λύκειο Μακρακώμης
  9. Βούλγαρη Ελένη από το 3ο Γενικό Λύκειο Θήβας
  10. Γαλάνη Κωνσταντίνα από το Γενικό Λύκειο Νέας Αρτάκης
  11. Γερμανάκης Σεραφείμ από τις Τάξεις Λυκείου, Γυμνασίου Αγ. Γεωργίου (Δήμου Κορώνιας)
  12. Γεωργιάδη Αγορούλα από το Γενικό Λύκειο Λιβανατών
  13. Γκίκας Ευθύμιος από το Γενικό Λύκειο 'Αμφισσας
  14. Γκιόλια Αθανασία από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Γρανίτσας
  15. Γκούμα Σαββίνη από το Γενικό Λύκειο Καρύστου
  16. Γουλιανού Θωμαή από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Νέου Μοναστηρίου
  17. Γώγουλος Παναγιώτης από το 1ο Γενικό Λύκειο Λαμίας
  18. Δαραμάρα Χριστίνα από το Γενικό Λύκειο Λάρυμνας
  19. Δαφνής Στυλιανός από το Γενικό Λύκειο Αμαρύνθου
  20. Δήμου Αικατερίνη από το 1ο Γενικό Λύκειο Αλιβερίου
  21. Δημουλάκη Αναστασία από το Γενικό Λύκειο Ιστιαίας
  22. Ελευθέρογλου Νικόλαος από το Γενικό Λύκειο 'Ασπρων Σπιτιών
  23. Ζαγκανά Κατερίνα- Ραφαέλα από το Γενικό Λύκειο Υπάτης
  24. Ζωγραφάκης Γεώργιος από το 2ο Γενικό Λύκειο Χαλκίδας
  25. Θάνου Βασιλική από το Γενικό Λύκειο Αλιάρτου
  26. Θεοδοσοπούλου Μαρία από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Αγ. Γεωργίου
  27. Ιωάννου Νικόλαος από το Γενικό Λύκειο Σχηματαρίου
  28. Καβαλάρης Συμεών από το Γενικό Λύκειο Ορχομενού
  29. Καδδίτη Σταυρούλα από το Γενικό Λύκειο Βασιλικού
  30. Καραγιάννης Χρήστος από το Γενικό Λύκειο Κονίστρων
  31. Καρακίτσιος Ευάγγελος από το 5ο Γενικό Λύκειο Λαμίας
  32. Καραπασχαλίδης Ανέστης από το Γενικό Λύκειο Κανήθου
  33. Καρλής Ηλίας από το 4ο Γενικό Λύκειο Χαλκίδας
  34. Κατσή Αναστασία από το Γενικό Λύκειο Κύμης
  35. Κολονιώτη Δέσποινα από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Γουβών
  36. Κολοντή Κωνσταντίνα από το Γενικό Λύκειο Θεσπιέων
  37. Κοντός Αθανάσιος από το Γενικό Λύκειο Σπερχειάδας
  38. Κοσματοπούλου Αγγελική από το Γενικό Λύκειο Καμένων Βούρλων
  39. Κόσσυφας Πολύκαρπος από το Γενικό Λύκειο Αυλωναρίου
  40. Κοτρονόπουλος Γεώργιος από το 1ο Γενικό Λύκειο Θήβας
  41. Λακαφώση Ιφιγένεια από το Γενικό Λύκειο Λιδωρικίου
  42. Λιγκάταϊ Αρρλίντα από το Γενικό Λύκειο Αιδηψού
  43. Λιτβίνοβα Μαρίνα από το Εσπερινό Λύκειο Θήβας
  44. Μαυροπούλου Γεωργία από το Γενικό Λύκειο Αράχωβας
  45. Μέγας Ευστάθιος από το 2ο Γενικό Λύκειο Λιβαδειάς
  46. Μίχας Αθανάσιος από το Γενικό Λύκειο Στυλίδας
  47. Νιάνιου Κατερίνα από το Γενικό Λύκειο Δομοκού
  48. Νικολάου Ευφροσύνη-'Αννα από το Γενικό Λύκειο Σκύρου
  49. Νταουσιάνη Παναγιώτα από το Γενικό Λύκειο Ευπαλίου
  50. Πάλλη Μαρία από το Γενικό Λύκειο Βαγίων
  51. Πανούση-Βόγγελη Ειρήνη από το Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Ασωπίας
  52. Παπαγεωργίου Αναστασία από το Γενικό Λύκειο Κάτω Τιθορέας
  53. Παπαδάκη Χριστίνα από το 1ο Γενικό Λύκειο Χαλκίδας
  54. Παπαδρόσος Ανδρέας από το Γενικό Λύκειο Γαλαξιδίου
  55. Παπαλαΐου Ασημένια από το Γενικό Λύκειο Ιτέας
  56. Παπαντζίμα Αφροδίτη από το Γενικό Λύκειο Ελάτειας
  57. Παπουτσή Μαρία – Αλεξάνδρα από το Γενικό Λύκειο Αταλάντης
  58. Περιβολιώτη Τριανταφυλλιά – Μαρία από το Γενικό Λύκειο Πελασγίας
  59. Περλεπέ Καλλιόπη από το Γενικό Λύκειο Μαλεσίνας
  60. Πλατιάς Φώτιος από το Γενικό Λύκειο Καρπενησίου
  61. Πολυμέρου Αικατερίνη από το 3ο Γενικό Λύκειο Λαμίας
  62. Ράπτη Χριστιάνα από το 2ο Γενικό Λύκειο Αλιβερίου
  63. Ρεστέμη Ασημίνα από το Γενικό Λύκειο Αμφίκλειας
  64. Σεϊμένης Σπύρος από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Αντίκυρας
  65. Σιάφης Σπυρίδων από το 2ο Γενικό Λύκειο Λαμίας
  66. Σταθαρά Εμμανουέλα - Ευαγγελία από το Γενικό Λύκειο Μαντουδίου
  67. Ταυρή Ηλιάνα από το Γενικό Λύκειο Ψαχνών
  68. Τσεκούρα Κωνσταντίνα από το Μουσικό Λύκειο Λαμίας
  69. Τσεκούρας Παναγιώτης από το Εκκλησιαστικό Λύκειο Λαμίας
  70. Τσινταβής Βασίλειος από το Γενικό Λύκειο 'Αμφισσας
  71. Τσιφής Χαράλαμπος από το 1ο Γενικό Λύκειο Λιβαδειάς
  72. Φαγκρέζος Ιωάννης από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Δαύλειας
  73. Φραγκάκη Μαριάνθη από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Ακραιφνίου
  74. Χανδόλιας Αλέξανδρος από το Γενικό Λύκειο Ερέτριας
  75. Χατζής Κωνσταντίνος από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Αγίας 'Αννας
  76. Ψαρρού Ελευθερία από το Γενικό Λύκειο Λίμνης
  77. Ψύχας Κωνσταντίνος από το 2o Ημερήσιο Επαγγελματικό Λύκειο Χαλκίδας