Βράβευση Αριστούχων Μαθητών στο πλαίσιο του προγράμματος "Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία", Ξάνθη 3/12/2010 | Eurobank
Επιλέξτε γλώσσα Top Menu Main Menu Extra Button Menu Page Contents Footer Αναζήτηση

Βράβευση Αριστούχων Μαθητών στο πλαίσιο του προγράμματος "Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία", Ξάνθη 3/12/2010

Η EUROBANK EFG «ΕΠΕΝΔΥΕΙ» ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

Η Τράπεζα Eurobank EFG βράβευσε την Παρασκευή 3 Δεκεμβρίου, στη Ξάνθη, τους αριστούχους μαθητές και μαθήτριες των Νομών Ξάνθης, Έβρου, Ροδόπης, Καβάλας και Δράμας, καθώς και αριστούχους των Νομών Δωδεκανήσου, Κυκλάδων και Λέσβου που φοιτούν σε διάφορα τμήματα του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, στο πλαίσιο του προγράμματος χορηγιών «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία».

Το πρόγραμμα «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία» που καθιερώθηκε το 2003, πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων και αποτελεί μία από τις σημαντικότερες χορηγικές πρωτοβουλίες του Ομίλου της Eurobank, που έχει επιλέξει να υποστηρίζει ενεργά τους τομείς της Παιδείας, του Πολιτισμού, του Αθλητισμού και του Περιβάλλοντος. Μέσω του Προγράμματος αυτού, έχουν βραβευθεί μέχρι σήμερα περισσότεροι από 8.000 αριστούχοι, από όλη την Ελλάδα.

Κύριος σκοπός του προγράμματος «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία» είναι η επιβράβευση της προσπάθειας των νέων για την κατάκτηση της γνώσης και η αναγνώριση των ικανών και των άξιων που αποτελούν προοπτική και εγγύηση για το μέλλον.

Στόχος της Eurobank είναι να αναδείξει μέσα από τη συμβολική επιβράβευση των καλύτερων, τη διαχρονική σημασία αξιών που εμπνέουν και συνοδεύουν τους νέους στην προσπάθεια διεκδίκησης ενός μέλλοντος με αξιώσεις και με διακριτό το στίγμα της δημιουργικότητας και της πρωτοπορίας.

Στο πλαίσιο του προγράμματος, το οποίο αφορά όλους τους μαθητές και μαθήτριες της Γ’ Λυκείου, η Eurobank επιβραβεύει κάθε χρόνο τους αριστούχους αποφοίτους μαθητές με τον υψηλότερο γενικό βαθμό πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, σε κάθε ένα από τα 1.750 Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια της χώρας.

Η επιβράβευση του κάθε αριστούχου συνοδεύεται από το χρηματικό ποσό των 1.000 ευρώ.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, ο εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Ξάνθης και Περιθεωρίου, Αρχιμανδρίτης Ιωακείμ, ο Αντιδήμαρχος Ξάνθης Λεωνίδας Κωνσταντινίδης, οι Δημοτικοί Σύμβουλοι Ξάνθης Ευστράτιος Σερραίος και Νικόλαος Φωτιάδης, ο Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Απόστολος Κουρουμιχάκης, ο Αστυνομικός Διευθυντής Ξάνθης Ιωακείμ Τσουκνάδης καθώς και άλλοι εκπρόσωποι της τοπικής αυτοδιοίκησης και παράγοντες της οικονομικής και κοινωνικής ζωής του Νομού.

Πρώτος απηύθυνε χαιρετισμό ο Δημοτικός Σύμβουλος Ξάνθης Νικόλαος Φωτιάδης, ο οποίος μεταφέροντας το χαιρετισμό του Δημάρχου ανέφερε ότι η βράβευση των αριστούχων προκαλεί ενθουσιασμό και περηφάνια στην τοπική αυτοδιοίκηση και συμπλήρωσε λέγοντας ότι στην δύσκολη εποχή που ζούμε είναι ανάγκη να προβάλλονται οι άξιοι.

Στην συνέχεια, το λόγο πήρε ο εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Ξάνθης και Περιθεωρίου, Αρχιμανδρίτης Ιωακείμ, ο οποίος συνεχάρη την Eurobank που συνεχίζει να βραβεύει τους αριστούχους τα τελευταία επτά χρόνια, ενώ απευθυνόμενος στους βραβευθέντες ευχήθηκε η πρωτιά και το ήθος να τους ακολουθήσουν και στη μετέπειτα ζωή τους.

Από την πλευρά του, ο Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Απόστολος Κουρουμιχάκης, εξέφρασε την ικανοποίησή του για την πρωτοβουλία της Τράπεζας σημειώνοντας ότι δεν είναι συνηθισμένο φαινόμενο να ανταμείβονται οι καλοί και οι άξιοι και προέτρεψε τους αριστούχους να συνεχίσουν την προσπάθειά τους και να γίνουν «συνειδητοί εργάτες του δημόσιου συμφέροντος».

Χαιρετισμό απέστειλαν ο Αναπληρωτής Υπουργός Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας Σωκράτης Ξυνίδης, οι Βουλευτές Έβρου Όλγα Ρενταρή – Τέντε και Αλέξανδρος Δερμεντζόπουλος, η Βουλευτής Δράμας Χαρά Κεφαλίδου, ο Νομάρχης Ροδόπης Αριστείδης Γιαννακίδης, συγχαίροντας την Eurobank για την πρωτοβουλία της καθώς και τους αριστούχους και τις οικογένειές τους.

Παράλληλα, τιμητικές πλακέτες απενεμήθησαν στα σχολεία απ’ όπου αποφοίτησε ο αριστούχος μαθητής με τον ανώτερο Γενικό Βαθμό Πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση του κάθε Νομού. Συγκεκριμένα, στο Νομό Ξάνθης στο 2ο Γενικό Λύκειο Ξάνθης, το οποίο βραβεύθηκε για τον αριστούχο μαθητή Ηλία-Στυλιανό Καραμπάση, στο Νομό Δράμας, στο 2ο Γενικό Λύκειο Δράμας, για την Ελένη Θεμελιώτου, στο Νομό Έβρουστο 3ο Γενικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης, για τον Αργύριο Χριστοδούλου, στο Νομό Καβάλας στο 3ο Γενικό Λύκειο Καβάλας για τους Παναγιώτα Καραθανάση και Δημήτριο Ράπτη και στο 5ο Γενικό Λύκειο Καβάλας για τον Ιωάννη Κλειτσιώτη, καθώς και στο Νομό Ροδόπης στο 3ο Γενικό Λύκειο Κομοτηνής για την Αναστασία Καζάκου.

Τέλος, στην ομιλία της, η Βοηθός Γενικός Διευθυντής και Διευθύντρια Τομέα Καταστημάτων Βορείου Ελλάδας Eurobank, κα Κωνσταντία Παπαποστόλου τόνισε ότι «για τον όμιλο της Eurobank EFG, η Παιδεία και η εκπαιδευτική διαδικασία αποτελούν αναμφισβήτητα την ισχυρότερη αλλά και πιο ευαίσθητη βάση πάνω στην οποία μια κοινωνία στηρίζει το ίδιο της το μέλλον. Αποτελούν μείζονα εθνικό στόχο και τη σημαντικότερη εθνική επένδυση για το μέλλον της χώρας στο σύγχρονο ανοικτό και έντονα ανταγωνιστικό διεθνές περιβάλλον όπου διεκδικούμε με αξιώσεις, ως κοινωνία και ως οικονομία, μια ισχυρή θέση. Ανταποκρινόμενη η Eurobank στις προκλήσεις της εποχής, ενθαρρύνει τη νεολαία μας να ακολουθήσει το δρόμο της μάθησης, της μόρφωσης και της προόδου. Σε μια περίοδο κατά την οποία πολλές από τις παραδοσιακές αξίες που στήριξαν την ανάπτυξη της κοινωνίας μας αρχίζουν να αμφισβητούνται, εμείς πιστεύουμε ότι πρέπει να αναδεικνύονται και να επιβραβεύονται οι καλύτεροι. Αυτοί που θέτουν στόχους και επιλέγουν το δύσκολο δρόμο της επίπονης προσπάθειας για να τους κατακτήσουν».

Τα βραβεία της Τράπεζας Eurobank EFG για τους νομούς Ξάνθης, Έβρου, Ροδόπης, Καβάλας και Δράμας έλαβαν οι εξής:

  1. Αλεξανδρίδης Γεώργιος από το Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο Ξάνθης
  2. Αλεξίου Αριστείδης από το Γενικό Λύκειο Καλαμπακίου
  3. Αντωνιάδης Δημήτριος από το 4ο Γενικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης
  4. Αψεμίδου Αθανασία από το 1ο Γενικό Λύκειο Κομοτηνής
  5. Βαμβακερός Κωνσταντίνος από το 2ο Γενικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης
  6. Βιδάκης Δημήτριος από το Γενικό Λύκειο Δοξάτου
  7. Γάκης Νικόλαος από το 2ο Γενικό Λύκειο Κομοτηνής
  8. Ζηκούδη Μαρία-Χριστίνα από το 2ο Γενικό Λύκειο Καβάλας
  9. Ζησάκης Ιωάννης από το Γενικό Λύκειο Σαμοθράκης
  10. Θεμελιώτου Ελένη από το 2ο Γενικό Λύκειο Δράμας
  11. Καζάκου Αναστασία από το 3ο Γενικό Λύκειο Κομοτηνής
  12. Καραθανάση Παναγιώτα από το 3ο Γενικό Λύκειο Καβάλας
  13. Καραμπάσης Ηλίας-Στυλιανός από το 2ο Γενικό Λύκειο Ξάνθης
  14. Κατσανά Αποστολία-Ελισσάβετ από το Γενικό Λύκειο Λιμένα Θάσου
  15. Κλειτσιώτης Ιωάννης από το 5ο Γενικό Λύκειο Καβάλας
  16. Κουλακίδου Μαρία από το Γενικό Λύκειο Κρηνίδων
  17. Κουλίση Ελένη από το Εσπερινό Γενικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης
  18. Κτενά Νικολέτα από το 3ο Γενικό Λύκειο Ξάνθης
  19. Κώτη Μαρία από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Σύμης
  20. Κωτσοβίνου Παναγιώτα – Δήμητρα από το 1ο Γενικό Λύκειο Ξάνθης
  21. Λουκάς 'Αγγελος από το 1ο Γενικό Λύκειο Δράμας
  22. Μαγλογιάννη Μυρσίνη από το Γενικό Λύκειο Αγιάσου
  23. Μακρίδου Ελένη από το 1ο Γενικό Λύκειο Ορεστιάδας
  24. Μάνδραλη Μαριάννα από το 2ο Γενικό Λύκειο Ορεστιάδας
  25. Μαραγκού Αικατερίνη από το 4ο Γενικό Λύκειο Καβάλας
  26. Μαραγκούδη 'Αννα από το Γενικό Λύκειο Δικαίων
  27. Μαυρίδου Ιωάννα από το Γενικό Μουσικό Λύκειο Ξάνθης
  28. Μιμτσούδης Ιορδάνης από το Γενικό Λύκειο Διδυμότειχου
  29. Μοιράγιας-Μπoφίλιος Ιωάννης-Αλκίνοος από το Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο ΣΤΑΥΡΟΥ ΛΙΤΣΑ
  30. Μολλά Αλή Χασάν Περιχάν από το Μειονοτικό Λύκειο Κομοτηνής
  31. Μουρατίδου Αναστασία από το Γενικό Λύκειο Προσοτσάνης
  32. Μπακαλίδης Παναγιώτης από το Γενικό Λύκειο Νέας Βύσσας
  33. Μπαρέττας Νικόλαος από το Γενικό Λύκειο Νέας Περάμου
  34. Νερντεγιάν Ντενίς από το 1ο Γενικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης
  35. Νιζάμης Κλεάνθης από το Γενικό Μουσικό Λύκειο Καβάλας
  36. Ξανθοπούλου Γεωργία από το 4ο Γενικό Λύκειο Ξάνθης
  37. Πανοηλίας Ιάσων από το 1ο Γενικό Λύκειο Σύρου
  38. Παντελίδης Παντελεήμων από το 4ο Γενικό Λύκειο Δράμας
  39. Παπαβεργή Σταματία από το 4ο Γενικό Λύκειο Ρόδου
  40. Παπαδημητρίου Χρυσάνθη από το Γενικό Λύκειο Τυχερού
  41. Παπαδόπουλος Ιωάννης από το Γενικό Λύκειο Ξυλαγανής
  42. Παπαθεοδώρου Δανάη από το Γενικό Λύκειο Φερών
  43. Ράπτης Δημήτριος από το 3ο Γενικό Λύκειο Καβάλας
  44. Σαραφίδου Γεωργία από το 3ο Γενικό Λύκειο Δράμας
  45. Σεϊτανίδου Ηλιάνα-Αγνή από το Γενικό Λύκειο Σουφλίου
  46. Σεϊτανίδου Μάρθα από το 6ο Γενικό Λύκειο Καβάλας
  47. Σεμερτζίδου Ελένη από το Γενικό Λύκειο Νικησιάνης
  48. Σπορίκη Όλγα από το Γενικό Λύκειο Ιάσμου
  49. Στοϊμένου Ελευθερία από το Γενικό Μουσικό Λύκειο Δράμας
  50. Τιφτικίδης Παναγιώτης από το Γενικό Λύκειο Ελευθερούπολης
  51. Τσαβούς Μπιλάλ Ισμαήλ από το 2o Ημερήσιο Επαγγελματικό Λύκειο Ξάνθης
  52. Τσάνη Ειρήνη-Ελένη από το Γενικό Λύκειο Ποδοχωρίου
  53. Τσελίκης Νικόλαος από το Γενικό Λύκειο Χρυσούπολης
  54. Τσιλιγγίρης Αλέξιος από το Γενικό Λύκειο Αβδήρων
  55. Τσουμάκης Μιχαήλ από το 1ο Γενικό Λύκειο Καβάλας
  56. Φάλαρης Κωνσταντίνος από το Γενικό Μουσικό Λύκειο Κομοτηνής
  57. Χαρμπή Γεωργία από το Γενικό Λύκειο Λιμεναρίων Θάσου
  58. Χονδρογιάννου 'Αννα από το Γενικό Λύκειο Λέρου
  59. Χοροζόπουλος Γεώργιος από το Γενικό Λύκειο Κάτω Νευροκοπίου
  60. Χριστοδούλου Αργύριος από το 3ο Γενικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης