Βράβευση Αριστούχων Μαθητών στο πλαίσιο του προγράμματος «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία», Τρίπολη 15/10/10 | Eurobank
Επιλέξτε γλώσσα Top Menu Main Menu Extra Button Menu Page Contents Footer Αναζήτηση

Βράβευση Αριστούχων Μαθητών στο πλαίσιο του προγράμματος «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία», Τρίπολη 15/10/10

Η Τράπεζα Eurobank EFG βράβευσε την Παρασκευή 15 Οκτωβρίου, στην Τρίπολη, τους αριστούχους μαθητές και μαθήτριες των Νομών Αρκαδίας, Αργολίδας, Ηλείας, Λακωνίας, Μεσσηνίας και Κορινθίας, καθώς και έναν αριστούχο του Νομού Λέσβου, που φοιτά στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, στο πλαίσιο του προγράμματος χορηγιών «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία».
Το πρόγραμμα «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία» που καθιερώθηκε το 2003, πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων και αποτελεί μία από τις σημαντικότερες χορηγικές πρωτοβουλίες του Ομίλου της Eurobank, που έχει επιλέξει να υποστηρίζει ενεργά τους τομείς της Παιδείας, του Πολιτισμού, του Αθλητισμού και του Περιβάλλοντος. Μέσω του Προγράμματος αυτού, έχουν βραβευθεί μέχρι σήμερα περισσότεροι από 8.000 αριστούχοι, από όλη την Ελλάδα.
Κύριος σκοπός του προγράμματος «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία» είναι η επιβράβευση της προσπάθειας των νέων για την κατάκτηση της γνώσης και η αναγνώριση των ικανών και των άξιων που αποτελούν προοπτική και εγγύηση για το μέλλον.
Στόχος της Eurobank είναι να αναδείξει μέσα από τη συμβολική επιβράβευση των καλύτερων, τη διαχρονική σημασία αξιών που εμπνέουν και συνοδεύουν τους νέους στην προσπάθεια διεκδίκησης ενός μέλλοντος με αξιώσεις και με διακριτό το  στίγμα της δημιουργικότητας και της πρωτοπορίας.
Στο πλαίσιο του προγράμματος, το οποίο αφορά όλους τους μαθητές και μαθήτριες της Γ’ Λυκείου, η Eurobank επιβραβεύει κάθε χρόνο τους αριστούχους αποφοίτους μαθητές με τον υψηλότερο γενικό βαθμό πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, σε κάθε ένα από τα 1.750 Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια της χώρας.
Η επιβράβευση του κάθε αριστούχου συνοδεύεται από το χρηματικό ποσό των 1.000 ευρώ.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, ο εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Μαντινείας και Κυνουρίας, Αρχιμανδρίτης Δημήτριος Λυμπερόπουλος, ο Νομάρχης Αρκαδίας Δημήτριος Κωνσταντόπουλος, ο Αντιδήμαρχος Τρίπολης Ηλίας Κούρος, ο Δημοτικός Σύμβουλος Τρίπολης Ηλίας Χαλκιάς, η Δημοτική Σύμβουλος Ευρωστίνης Εύη Αρφαριώτη – Ρηγοπούλου, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Αρκαδίας, Πολύδωρας Χαριτωνίδης, καθώς και άλλοι εκπρόσωποι της τοπικής αυτοδιοίκησης και παράγοντες της οικονομικής και κοινωνικής ζωής του Νομού.

Πρώτος απηύθυνε χαιρετισμό ο εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Μαντινείας και Κυνουρίας, Αρχιμανδρίτης Δημήτριος Λυμπερόπουλος, ο οποίος συνεχάρη την Eurobank που στηρίζει την παιδεία για 8η συνεχή χρονιά, εκφράζοντας την ευχή η Τράπεζα να είναι πάντα δίπλα στον Πολίτη, ενώ απευθυνόμενος στους αριστούχους τους προέτρεψε να είναι πάντα πρώτοι.
Στην συνέχεια, το λόγο πήρε ο Νομάρχης Αρκαδίας Δημήτριος Κωνσταντόπουλος, ο οποίος ανέφερε ότι η πρωτοβουλία της Eurobank είναι «μια όαση ελπίδας μέσα στην ομιχλώδη εποχή που ζούμε» και ευχήθηκε η πρωτοβουλία αυτή να βρει και άλλους μιμητές από τον ιδιωτικό τομέα.
Ο Δημοτικός Σύμβουλος Τρίπολης Ηλίας Χαλκιάς εξέφρασε την ικανοποίησή του για την διάκριση των αριστούχων, δίνοντας θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά και επαίνεσε την Eurobank για το πρόγραμμα, λέγοντας ότι οι τραπεζικοί οργανισμοί πρέπει να είναι αρωγοί της προσπάθειας που καταβάλλουν οι μαθητές.
Τέλος, ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Αρκαδίας, Πολύδωρας Χαριτωνίδης εξέφρασε την ευαρέσκεια της εκπαιδευτικής κοινότητας για το πρόγραμμα της Τράπεζας, σημειώνοντας ότι αποτελεί ένδειξη αναγνώρισης του μόχθου των μαθητών και ευχήθηκε στους αριστούχους καλές σπουδές.
Χαιρετισμό απέστειλαν ο αναπληρωτής υπουργός Εθνικής 'Αμυνας Παναγιώτης Μπεγλίτης, οι βουλευτές Ηλείας Παναγιώτης Αντωνακόπουλος και Γεώργιος Κοντογιάννης, ο Μητροπολίτης Ηλείας, Γερμανός και ο δήμαρχος Σπάρτης Χρήστος Πατσιλίβας, συγχαίροντας την Eurobank για την πρωτοβουλία της καθώς και τους αριστούχους και τις οικογένειές τους.
Παράλληλα, τιμητικές πλακέτες απενεμήθησαν στα σχολεία απ’ όπου αποφοίτησε ο αριστούχος μαθητής με τον ανώτερο Γενικό Βαθμό Πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση του κάθε Νομού. Συγκεκριμένα, στο Νομό Αρκαδίας στο 3ο Γενικό Λύκειο Τρίπολης, το οποίο βραβεύθηκε για την αριστούχο μαθήτρια Νικολέττα Τυροβολά, στο Νομό Μεσσηνίας, στο 1ο Γενικό Λύκειο Καλαμάτας για τους Στέφανο Βλάχο, Μιχαήλ Παναγιωτόπουλο και Ζωή Τζαβάρα, στο Νομό Αργολίδας στο 2ο Γενικό Λύκειο 'Αργους για τον Χρήστο Κάκο, στο Νομό Ηλείας στο 1ο Γενικό Λύκειο Αμαλιάδας για τον Νικόλαο Κολοτούρο, στο Νομό Λακωνίας στο 2ο Γενικό Λύκειο Σπάρτης για την Αγγελική Μακρυσοπούλου καθώς και στο Νομό Κορινθίας στο 4ο Γενικό Λύκειο Κορίνθου, για τον Στυλιανό- Ιάσονα Μπινιάρη- Γεωργαλλή.
Τέλος, στην ομιλία του, ο Περιφερειακός Διευθυντής Δικτύου της Eurobank κ. Σπύρος Καριοφύλλας τόνισε ότι «για τον όμιλο της Eurobank EFG, η Παιδεία και η εκπαιδευτική διαδικασία αποτελούν αναμφισβήτητα την ισχυρότερη αλλά και πιο ευαίσθητη βάση πάνω στην οποία μια κοινωνία στηρίζει το ίδιο της το μέλλον. Αποτελούν μείζονα εθνικό στόχο και τη σημαντικότερη εθνική επένδυση για το μέλλον της χώρας στο σύγχρονο ανοικτό και έντονα ανταγωνιστικό διεθνές περιβάλλον όπου διεκδικούμε με αξιώσεις, ως κοινωνία και ως οικονομία, μια ισχυρή θέση. Ανταποκρινόμενη η Eurobank στις προκλήσεις της εποχής, ενθαρρύνει τη νεολαία μας να ακολουθήσει το δρόμο της μάθησης, της μόρφωσης και της προόδου. Σε μια περίοδο κατά την οποία πολλές από τις παραδοσιακές αξίες που στήριξαν την ανάπτυξη της κοινωνίας μας αρχίζουν να αμφισβητούνται, εμείς πιστεύουμε ότι πρέπει να αναδεικνύονται και να επιβραβεύονται οι καλύτεροι. Αυτοί που θέτουν στόχους και επιλέγουν το δύσκολο δρόμο της επίπονης προσπάθειας για να τους κατακτήσουν».
Τα βραβεία της Τράπεζας Eurobank EFG για τους νομούς Αρκαδίας, Αργολίδας, Ηλείας, Λακωνίας, Μεσσηνίας και Κορινθίας, καθώς και του Νομού Λέσβου έλαβαν οι εξής:
  1. Αγγελοπούλου Ευανθία-Γεωργία από το 6ο Γενικό Λύκειο Καλαμάτας
  2. Αγγιστριώτης Αθανάσιος από το 1ο Γενικό Λύκειο Κορίνθου
  3. Αμπντέλ-Σαλάμ- Οικονόμου Φωτεινή- Νουρ από το Γενικό Λύκειο Διαβολιτσίου
  4. Αναστασοπούλου Δήμητρα από το Γενικό Λύκειο Λεχαινών
  5. Αντωνοπούλου Ιωάννα από το Γενικό Λύκειο Αριστομένη
  6. Αντωνοπούλου Ζωή – Ελένη από το Γενικό Λύκειο Κυπαρισσίας
  7. Αποστολοπούλου Ιουλία από το 1ο Ημερήσιο Επαγγελματικό Λύκειο Αγίας Βαρβάρας Σπάρτης
  8. Αραχωβίτη Δανάη-Ανθή από το Γενικό Λύκειο 'Αστρους΄
  9. 'Αρνου Αντωνία από το Γενικό Λύκειο Τεγέας
  10. Βαρβαρέσος Παναγιώτης – Ιωάννης από το Γενικό Λύκειο Ανδραβίδας
  11. Βασιλοπούλου Μαύρα από το 2ο Γενικό Λύκειο Πύργου
  12. Βλαχάκης Κωνσταντίνος από το Γενικό Λύκειο Μολάων
  13. Βλαχόγιαννης Νικόλαος από το 4ο Γενικό Λύκειο Καλαμάτας
  14. Βλάχος Στέφανος από το 1ο Γενικό Λύκειο Καλαμάτας
  15. Γαρατζιώτη 'Αννα – Σοφία από τα Εκπαιδευτήρια Μπουγά - Γενικό Λύκειο
  16. Γερμανάκου Γεωργία από το 1ο Γενικό Λύκειο Σπάρτης
  17. Γεωργιόπουλος Περικλής από το 2ο Γενικό Λύκειο Μεσσήνης
  18. Γιακουμή Αικατερίνη από το Γενικό Λύκειο Καστορείου
  19. Γιαννακάκου Ελένη από το Γενικό Λύκειο Γυθείου
  20. Γιάννες Ιωάννης από το Γενικό Λύκειο Γερακίου
  21. Γιαννόπουλος Ευθύμιος από το Γενικό Λύκειο Πελοπίου
  22. Γκεσούλης Αθανάσιος από το Γενικό Λύκειο Ερμιόνης
  23. Γκιόλας Κωνσταντίνος από το 2ο Γενικό Λύκειο Τρίπολης
  24. Δεληγιάννης Γεώργιος από το Γενικό Λύκειο Βέλου
  25. Δηλέ Αθανασία από το Γενικό Λύκειο Μεθώνης
  26. Δήμα Δανάη από το Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο "Νέο Σχολείο"
  27. Δούβα Σοφία από το Γενικό Εσπερινό Λύκειο Καλαμάτας
  28. Δρόσος Μιχαήλ από το 2ο Γενικό Λύκειο Κορίνθου
  29. Ζόργια Βενετία από το Γενικό Λύκειο Λεωνιδίου
  30. Ζούζια Φωτεινή από το 1o Ημερήσιο Επαγγελματικό Λύκειο Νεμέας
  31. Ζωγόπουλος Ιωάννης από το Γενικό Λύκειο Καράτουλα
  32. Ζώη Δήμητρα από το Γενικό Λύκειο Νέας Φιγαλείας
  33. Ηλιοπούλου Βασιλική από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Λαμπείας
  34. Θανασούλα Φωτεινή από το Γενικό Λύκειο Βάρδας
  35. Καβαλέρου Αικατερίνη από το Γενικό Λύκειο Μούδρου
  36. Κάκος Χρήστος από το 2ο Γενικό Λύκειο 'Αργους
  37. Καλαχάνης Κωνσταντίνος από το 2ο Γενικό Λύκειο Kιάτου
  38. Καλδή Αθανασία από το Γενικό Λύκειο Πύλου
  39. Καπελλές Γεώργιος από το Γενικό Λύκειο Ανδρίτσαινας
  40. Καπουράνη Βικτωρία από το Γενικό Λύκειο Αρεόπολης
  41. Καρράς Κωνσταντίνος – Γεώργιος από τις Λυκειακές Τάξεις Καστρίου
  42. Καυκή  Αμφιτρίτη – Αριάννα – Ευθυμία από το Γενικό Λύκειο  Αγ. Θεοδώρων
  43. Καψής  Πέτρος από το Γενικό Λύκειο Ζαχάρως
  44. Κεφάλα Βασιλική από το Γενικό Λύκειο Νεμέας
  45. Κοζομπόλης Σταύρος από το 2ο Γενικό Λύκειο Καλαμάτας
  46. Κόλλια Δήμητρα από το Γενικό Λύκειο Βραχατίου
  47. Κολοβού Χριστίνα από το Γενικό Λύκειο Λεβιδίου
  48. Κολοτούρος Νικόλαος από το 1ο Γενικό Λύκειο Αμαλιάδας
  49. Κονίδη Αναστασία από το Γενικό Λύκειο Ξηροκαμπίου
  50. Κοσμοπούλου Σταυρούλα από το Γενικό Λύκειο Ανδρούσας
  51. Κουρνέτας Λεωνίδας από το Γενικό Λύκειο Αρφαρών
  52. Κουφοπαντελή Αφροδίτη από το 1ο Γενικό Λύκειο Πύργου
  53. Κρατημένος Παναγιώτης από το Γενικό Μουσικό Λύκειο Τρίπολης
  54. Κωτσελά Σωτηρία από το 1ο Γενικό Λύκειο Kιάτου
  55. Λίβα Βασιλική από το Γενικό Λύκειο Πεταλιδίου
  56. Λιβάνης Θεόδωρος από το Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο "Κατσούλης"
  57. Λουκάκος Νικόλαος από το Γενικό Λύκειο Έλους
  58. Μακρυσοπούλου Αγγελική από το 2ο Γενικό Λύκειο Σπάρτης
  59. Μαραμπέα Ευαγγελία – Ελπινίκη από το Γενικό Λύκειο  Καρδαμύλης
  60. Μαρίτσα Ιωάννα από το 3ο Γενικό Λύκειο Πύργου
  61. Μητσιάνη Θεοδοσία – Αικατερίνη από το Γενικό Λύκειο Αγίας Τριάδας
  62. Μήτσιος Ιάσων από το 1ο Γενικό Λύκειο Τρίπολης
  63. Μπάκος Γιάννης από το Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο "Απ. Παύλος"
  64. Μπαλάση Σμαρώ από το Γενικό Εσπερινό Λύκειο Ναυπλίου
  65. Μπέλεση Χρυσούλα – Χρυσάφω από το Γενικό Λύκειο Μονεμβασιάς
  66. Μπιδέρης – Δάβος 'Αδμητος από το Γενικό Λύκειο Λάλα
  67. Μπινιάρης- Γεωργαλλής Στυλιανός- Ιάσων από το 4ο Γενικό Λύκειο Κορίνθου
  68. Μπρούμα Βασιλική από το Γενικό Λύκειο Θουρίας
  69. Ντάσκας Αναστάσιος από το 1ο Γενικό Λύκειο Ναυπλίου
  70. Ντυμένου Σοφία από το 2ο Γενικό Λύκειο Αμαλιάδας
  71. Παναγιωτόπουλος Μιχαήλ από το 1ο Γενικό Λύκειο Καλαμάτας
  72. Παναγιωτοπούλου Ζωή από το Γενικό Λύκειο Σιμόπουλου
  73. Παναγοπούλου Γρηγορία από το Γενικό Λύκειο Κρεστένων
  74. Παναγούλης Θεόδωρος από το Γενικό Λύκειο Τροπαίων
  75. Παπαδόπουλος Ευστάθιος από το Εσπερινό Γενικό Λύκειο Πύργου
  76. Παπαϊωάννου Παναγιώτης από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Λεχαίου
  77. Παππά Βασιλική από το 1o Ημερήσιο Επαγγελματικό Λύκειο Μεγαλόπολης
  78. Παρασκευοπούλου Αναστασία από το 4ο Γενικό Λύκειο Τρίπολης
  79. Πατούρας Δημήτριος από το Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο "Ιδέα"
  80. Πετρίχου Αθανασία  από το 5ο Γενικό Λύκειο Καλαμάτας
  81. Πιπέρης Χρήστος από το 3ο Γενικό Λύκειο Κορίνθου
  82. Πολίτης Δημήτριος από το Γενικό Λύκειο Σκάλας
  83. Πουλόπουλος Ιωάννης από το 3ο Γενικό Λύκειο Καλαμάτας
  84. Ρέμπελου Μαρία από το 1ο Γενικό Λύκειο 'Αργους
  85. Ρηγόπουλος Αριστοτέλης από το Γενικό Λύκειο Δερβενίου
  86. Ρούμπου Αφροδίτη από το 2ο Γενικό Λύκειο Ναυπλίου
  87. Σουλίου Γουέι Βασιλική Μαριάννα από το Γενικό Λύκειο Δωρίου
  88. Σπυράκη Μαρία – Κωνσταντίνα από τις Λυκειακές Τάξεις Μουσικού Σχολείου Σπάρτης
  89. Σπυριδάκος Δημήτριος από το 3ο Γενικό Λύκειο Σπάρτης
  90. Στεργιοπούλου Μιχαέλα από το Γενικό Λύκειο  Βαρθολομιού
  91. Σφαέλλου Ιωάννα – Ελένη από το Γενικό Λύκειο Λουτρακίου
  92. Ταγαρά Ελένη από το Γενικό Λύκειο Χιλιομοδίου
  93. Τζαβάρα Ζωή από το 1ο Γενικό Λύκειο Καλαμάτας
  94. Τζαμουράνης Παναγιώτης από το 1ο Γενικό Λύκειο Μεσσήνης
  95. Τζωρτζίνη Ευπραξία από το Γενικό Λύκειο Γαργαλιάνων
  96. Τσακόγιαννη Ολυμπία-Χριστίνα από το Γενικό Λύκειο Μεγαλόπολης
  97. Τσάκου Ευφροσύνη από το Γενικό Λύκειο Νεάπολης
  98. Τσίγκας Δημήτριος από το 1o Ημερήσιο Επαγγελματικό Λύκειο 'Αργους Αργολίδας
  99. Τσίτσος Δημοσθένης από το 2ο Γενικό Λύκειο Kιάτου
  100. Τσόλη- Τζαβέλλα Νεφέλη από το Γενικό Λύκειο Ασκληπιείου
  101. Τσουκαλάς Ανδρέας  από το Γενικό Λύκειο Μελιγαλά
  102. Τυροβολά Νικολέττα από το 3ο Γενικό Λύκειο Τρίπολης
  103. Φένινετς Βερόνικα από το 1o  Ημερήσιο Επαγγελματικό Λύκειο Ναυπλίου
  104. Φουστούκος Νικόλαος από το 4ο Γενικό Λύκειο Πύργου
  105. Φωστίνη Μαρία από το Γενικό Λύκειο Κρανιδίου
  106. Φωτεινοπούλου Γεωργία – Μαρία από το Γενικό Λύκειο Χώρας
  107. Φωτιά Μαρία από το Γενικό Λύκειο Γαστούνης
  108. Φωτοπούλου  Αθανασία από το Γενικό Μουσικό Λύκειο Καλαμάτας
  109. Χάντε Σοφία από το Γενικό Λύκειο Ξυλόκαστρου
  110. Χατζηλάρι Ειρηναίος από το Γενικό Λύκειο Βουνάργου
  111. Χατζής Στέφανος από το Γενικό Λύκειο Φιλιατρών
  112. Χουντή Μαρίνα - 'Αννα από το Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο "Αριστοτέλειο"
  113. Χουντουλέση Μαρία από το 3ο Γενικό Λύκειο 'Αργους
  114. Χρυσανθακόπουλος  Παναγιώτης από το 1o Ημερήσιο Επαγγελματικό Λύκειο Αμαλιάδας